Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


هنر کاشیکاری اسلامی | کاشی سنتی کوثر

نویسنده : Admii-kowsartile 1396/07/12 تعداد نظرات : 0
هنر کاشیکاری اسلامی
هنر کاشيکاري بعد از فتح ايران توسط مسلمانان به حيات خود ادامه داد و استفاده از آجرهاي لعابي رنگ آميزي شده به عنوان يکي از عناصر مهم معماري ايراني درآمد و از ايران به جهان اسلام راه يافت شد که نمونه هاي قابل توجه آن سفالگري ايزنيک در ترکيه در زمان امپراطوري عثماني در قرن 16و17 مي باشد.
قصرها،اماکن عمومي و مساجد فراوان از اين هنر کاشیکاری بهره بردند که شامل موتيفهايي به شکل گل و خوشنويسي به همراه نمونه هاي هندسي زيبا بودند .
در دوران صفويه نمونه هاي زيادي از هنر کاشيکاري تزئيني ايراني به چشم مي خورد.در ان زمان ، پايتخت صفويان شهر اصفهان بود و مساجد معروف،کليساها ،قصرها ،بازارها و اماکن عمومي زياذي با موتيفهاي تزئيني کاشي     ايراني مزين شده اند.اصفهان مهمترين شهري است که مي توان ردپاي هنر کاشيکاري را در آن يافت.
با ظهور اسلام در ايران،هنر کاشيکاري به اوج شکوفايي رسيد و اين هنر ارزنده ، مهمترين ويژگي هنرهاي تزئيني در تزئين بناهاي مذهبي به شمار مي رفت نياز .به کاشيکاران ايراني در تمام مناطق امپراطوري اسلامي به شدت احساس مي شد.قديمي ترين نمونه هنر کاشيکاري اسلامي در گنبدهاي مساجد مربوط به قرون هفت و هشت ميلادي به چشم مي خورد.همانطور که ما امروزه مي دانيم،تا قرن 11-10 ميلادي آجر کاري و گچکاري قبل از ظهور کاشيکاري از مهمترين هنرهاي تزئيني آن دوره بودند.
در دوران آل بويه،دو مسجد نائين و نيريز از تزئينات آجر کاري به صورت الگوهاي هندسي بهره جسته اند.در قرون 11و12 ميلادي ،تزئينات آجري به سرعت از شرق ايران به تمام نقاط ديگر گسترش پيدا کرد.

شیوه تزئینی بناهای اسلامی در دوره تیموری‌ها در هرات نفوذ بیشتر کسب کرد و به اوج تکامل خود رسید. نمونه‌های قابل توجه تزئینی و ساختمانی اسلامی در افغانستان عصر تیموری‏‌ها شامل موارد زیرند: کاشی‌های مسجد جامع هرات، مقبره گوهرشاد، کاشی‏‌های مناره‏‌های مصلی، کاشی‌های منار تیموری در قلعه اختیارالدین، کاشی‌کاری مقبره شاه ولایت ماب (که به عقیده بعضی از پژوهشگران، هفتصد نوع کاشی در آن به کار رفته) و کاشی‌کاری مقبرهخواجه عبدالله انصاری. تعدادی از آثار تاریخی دیگر از قبیل مناره‌های مساجد، زیارتگاه‌ها و مقابر در نقاط مختلف افغانستان چون بلخ، لشکرگاه، هرات، قندز، غور، غزنه، و کابل و سایر گوشه و کنار افغانستان که تا کنون موجود  است هر کدام شاهد انواع شیوه‌های تزئینی رایج در افغانستان بوده است.

هنر کاشیکاری اسلامی - ایرانی ( کاشی سنتی کوثر اصفهان )

هنر کاشیکاری اسلامی – ایرانی

درباره نویسنده